Jdi na obsah Jdi na menu
 


ORL Sialoendoskopie

Sialoendoskopie a endoskopické operace slinných žláz bylo téma Střešovického jara 2011 pořádaného ORL klinikou 3. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice Praha. Dne 3. března 2011 ji v kongresovém sále ÚVN sledovalo několik desítek lékařských odborníků.

 
Sialoendoskopii představil na letošním, v pořadí již desátém  Střešovickém jaru v tomto oboru světově proslulý německý specialista prof. Johannes Zenk v odborné přednášce a posléze i na praktických operačních zákrocích v Live Surgery. Zkušenosti s využitím této metody přednesli i odborníci Marek Plánička a Jan Rontágl z Ústřední vojenské nemocnice.
 
Endoskopické operace slinných žláz jsou novou možností řešení problémů s opakovanými záněty nebo s kameny ve slinných žlázách. Pro pacienta jsou tyto operace šetrnější než ty provedené klasickým operačním zákrokem. ORL klinika ÚVN  Praha využívá tuto metodu od roku 2009 a po Plzni se stala druhým pracovištěm v Česku, kde je sialoendoskopie běžně využívaná a kde jsou s touto metodou dostatečné zkušenosti.   
 
Mezinárodní diskusní fórum o endoskopii a endoskopických operacích slinných žláz v oblasti ORL se konalo v ÚVN již v roce 2009, před zavedením metody sialoendoskopie do praxe ORL kliniky ÚVN Praha. Tehdy přednášel izraelský profesor Oded Nahlieli, další světově uznávaná kapacita v tomto oboru.
 
Mgr. Jitka Zinke, tisková mluvčí ÚVN Praha