Jdi na obsah Jdi na menu
 


Železniční srážka s autem

Železniční srážka s automobilem

Vážná dopravní nehoda na vojenské vlečce - naštěstí jen jako.

Na tuto hrůznou scénu nikdo z přítomných dlouho nezapomene. Na železničním přejezdu Babí hora nedaleko Náměště nad Oslavou došlo na vojenské vlečce ke střetu lokomotivy s osobním autem. Naštěstí nešlo o dopravní nehodu, nýbrž o praktickou ukázku v rámci instrukčně metodického zaměstnání ke způsobu řešení nehod a mimořádných událostí v drážní dopravě pořádaného Vojenským vlečkovým úřadem Praha.

 

Krátce po druhé hodině vjíždí na železniční přejezd vojenské vlečky č. 8 nedaleko letecké základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou vozidlo Mitsubishi. Řidič ignoruje „stopku“ a pokračuje dál přes koleje. Najednou mu zhasne motor. Bohužel ve chvíli, kdy zrovna přijíždí lokomotiva. Strojvedoucí sice bleskurychle sníží výkonnostní stupeň stroje na nulu a použije přídavnou brzdu, avšak střetu už zabránit nedokáže. Ozývá se silná rána a řinkot rozbitého skla.

O pár minut později se do ticha dopravní nehody začínají ozývat sirény. K místu neštěstí se začínají sjíždět vozidla vojenské hasičské jednotky náměšťské základny a následně vojenské zdravotnické služby. Přesně podle zadání instrukčně metodického zaměstnání procvičují všechny vojenské odbornosti činnost souvisejících s dopravní nehodou na železnici.

text: Mgr. Pavel Lang časopis A report

kamera: Jan Kouba