Jdi na obsah Jdi na menu
 


Piloti 21. zTL na Vidsel Test Range

Bojové střelby čáslavských pilotů – řízenými střelami do fléry, kanónem do rukávu!

20.4.2012 • Technický personál z 211. a 212. taktické letky končí předletovou přípravu na letounech JAS-39 Gripen a L-159 ALCA. Finální fází je podvěšení protiletadlové řízené střely krátkého dosahu AIM-9M Sidewinder. O pár set metrů dál končí příprava dnešního „protivníka“ čáslavských pilotů. Bude jím fléra SM3B, tažená na padesátimetrovém laně za řízeným bezpilotním prostředkem MQM-107B, na jejíž tři zažehnuté trysky se „sidewinder“ navádí.

Letecká základna Vidsel (Vidsel Test Range), severní Švédsko. Krátce po povolení řídícího létaní oba letouny vzdušných sil Armády České republiky spouštějí motory. O pár minut později se alka pilotovaná kapitánem Marianem Králíkem rozjíždí na práh vzletové a přistávací dráhy. Výkon motoru jde na maximum. Vzápětí se L-159 prudce rozjíždí a po odpoutání z ranveje stoupá pravou zatáčkou na stanovenou letovou hladinu.

Následuje jej JAS-39C s majorem Jaroslavem Tomaňou v kokpitu. Stroje se formují do dvojice a pokračují na leteckou střelnici pár desítek kilometrů severozápadně od letiště Vidsel. Jako první se dostává do akce pilot stopadesátdevítky. Naváděcí středisko ho vede po přesně daném obrazci k cíli. Vzdálenost mezi ním a hořící flérou se rychle zmenšuje. „Jedna celá osm, jedna celá sedm, jedna celá šest,“ odpočítává vzdálenost v námořních mílích návodčí, přičemž na číslovku 1,6 položí důraz. To je signál pro kapitána Králíka k ostré střelbě řízenou střelou AIM-9M na cíl. Pilot stlačí červené tlačítko na kniplu a odpálí raketu. Následuje úhybný manévr doprava. Letmým pohledem zahlédne černý oblak dýmu, což je znamení toho, že cíl trefil.

K bojové střelbě se připravuje major Tomaňa. Provede určené postupy a poté, co je naveden do optimální letové pozice, odpaluje „sidewindera“. Také on je úspěšný a přesně zasahuje hořící fléru. Premiérovou bojovou střelbu na vzdušný cíl zvládají oba čáslavští piloti na výbornou!

Odpolední letové mise jsou zaměřeny na střelbu leteckými kanóny Mauser BK-27 a ZPL-20 Plamen. Jako první odlétají na střelnici v Botnickém zálivu Baltského moře piloti „stopadesátdevítek“ nadporučíci Tomáš Bruštík a Stanislav Čejka se dvěma podzvukovými bitevníky L-159. V určeném prostoru je již čeká nápadně žlutý vlečný letoun Learjet, který na půlkilometrovém laně táhne nápadně červený zhruba pětimetrový rukáv coby jejich dnešní terč.

text: Mgr. Pavel LANG  www.army.cz

     kamera: Jan KOUBA