Jdi na obsah Jdi na menu
 


MOUNTAIN FLIGHT 2013

Čeští vojáci opět létali nad Pyrenejemi, připravovali se zde na Afghánistán. Rok se sešel s rokem a speciální výcvik českých vrtulníkářů v létání v horách pokračuje dalším dějstvím. Červnový čtrnáctidenní nácvik operačních a taktických postupů používaných v zahraničních misích, zejména v ISAF a AAT, nese název Mountain Flight 2013.

Ke generálce před nasazením do afghánských misí se bezmála padesát příslušníků létajícího personálu z přerovské, náměšťské a kbelské základny opět vydalo do jihofrancouzských Pyrenejí. Konkrétně do výcvikového střediska Centre de vol en Montagne v Sainte Léocadie nedaleko Saillagouse.

Ze zdejšího 1 345 metrů nad mořem položeného letiště denně vzlétají tři transportní vrtulníky Mi-171Š(M) a dva bitevní stroje Mi-24/35 do nedalekých jedenácti pracovních zón v Pyrenejích. Avšak o nějakém „kochání se“ nad zasněženým Carlitem (2 921 m), Pic du Puigmalem (2 910 m), Pic Pedrousem (2 842 m) nebo Pic Pericem (2 810 m) nemůže být řeč. Osobitosti létání ve vysokohorském terénu jsou totiž velice náročnou profesní zkouškou jak pro kapitány vrtulníků, tak palubní techniky a palubní střelce. Klíčovými faktory jsou vysoká nadmořská výška i síla a směr větru. Především tyto indicie vyžadují při přistáních na horských plochách maximální profesní zdatnost.

text: Mgr. Pavel Lang

kamera: Jan Kouba