Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letecká technika 21. zTL Čáslav

NEOBYČEJNÁ LETOVÁ MISE ČÁSLAVSKÝCH PILOTŮ

 První srpnovou středu se uskutečnila neobyčejná letová mise. V jednom z pracovních prostorů, který využívají k výcviku čáslavští letci proběhlo fotografování letecké techniky z výzbroje 21. základny taktického letectva.

Pořízená fotodokumentace bude následně využita k propagaci vojenského útvaru vzdušných sil Armády České republiky nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

 Několikaměsíční příprava tohoto exkluzivního fotografického letu dospěla do finále šestého srpna 2014. Pět minut před patnáctou hodinou vzlétl z ranveje letecké základny Čáslav lehký bitevní letoun L-39ZA Albatros s číslem 5015 na trupu. Záhy za ním odstartovala transportní CASA C-295M (trup. č. 0455) z výzbroje kbelské základny dopravního letectva, kterou řídil kapitán Jiří Ulvr. Na její palubě se již nacházeli renomovaní letečtí fotografové – Jan Kouba z odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany, Jan Čadil a Tomáš Soušek z časopisu Letectví+kosmonautika a praporčík Martin Král z 211. taktické letky. Následovala je dvojice podzvukových bitevníků L-159 ALCA (trup. č. 6054 a 6078) a trojice  nadzvukových bojových letounů JAS-39 Gripen (trup. č. 9240, 9238 a 9819).

 V řádu minut dosáhla CASA požadovanou tříkilometrovou letovou hladinu a nasadila na stanovený kurs. To už se k ní přiblížily tři typy provozované techniky 21. zTL Čáslav, aby vytvořily společnou sevřenou formaci za dopravním strojem. Focení z otevřené rampy není snadné. Jednou ze specifik tohoto fotografování je proud horkých plynů z motorů C-295M. Tudíž se musí letecká technika „držet“ maximálně na výškové úrovni transportní „kasy“, případně pod ní.

 Zhruba po deseti minutách se letová formace změní. Přesněji řečeno, přelétává na bok „kasy“ a formuje se jak stupňovitě vpravo, tak vlevo. Nejblíže je k letounu C-295M stroj L-39ZA s piloty podplukovníkem Antonínem Horčičkou a poručíkem Radkem Žaludem v kokpitu. Vedle nich letí L-159 ALCA a na konci JAS-39 Gripen. Sestava strojů se během letu pohybuje od úrovně fotografů níže, kteří ji fotografují z bočních oken „kasy“.

 V následném scénáři se prezentuje technika tří letek čáslavské základny. Jako první dostává prostor 213. výcviková letka s Albatrosem a dvoumístnou  cvičnou verzí neboli spárkou L-159T1 (osádka letounu major Viktor Karmanský a poručík Jan Tvrdík). Po nich zaujímají formaci stroje 212. taktické letky s podzvukovým bitevníkem L-159 ALCA (pilot kapitán Pavel Linhart) a s již výše uvedenou dvoumístnou verzi „alky“. Finále obstarávají nadzvukové gripeny – v reálu na „sólo“ mašinách nadporučík Robert Stejskal a kapitán Tomáš Merta a ve „spárce“ plukovník Martin Nezbeda a kapitán Milan Nykodym. Půldruhou hodinu trvající letovou misi hodnotí všichni její aktéři jako velice zdařilou. Za pravdu jim dávají zveřejněné fotografie...

text: Mgr. Pavel LANG Areport