Jdi na obsah Jdi na menu
 


RBS-70 fire-střelby

Na bezpilotní letouny se střílelo poprvé v české historii

22.6.2012  Nad střelnicemi ve vojenském výcvikovém prostoru se ve čtvrtek nesly hukot letadel, výstřely z různých zbraní i zvuky doprovázející odpálení řízených střel. Bez ohledu na dusné počasí armáda nezahálela. Zároveň se však konala první střelba na bezpilotní cílové letouny na českém území v našich dějinách.Úvodem je třeba upozornit, že uvedená historická střelba je součástí rozsáhlého projektu, který má za cíl výrazně snížit náklady na reálný výcvik obsluh protiletadlových raketových systémů, a to především RBS-70. Ostré střelby se dosud konaly na polygonech v Polsku, případně ve Švédsku. V takovém případě bylo třeba platit dopravu vojáků a výzbroje, ubytování a servis v zahraničí, pronájem střelnic a jejich obsluh a řadu dalších poplatků. Náklady na jedno cvičení s několika odpaly řízených střel se podle přítomného ředitele sekce plánování sil brigádního generála Františka Mičánka pohybovaly až v desítkách milionů korun. Přitom velikost vojenských střelnic v naší republice limitovala možnost jejich využití ke střelbě na manévrující bezpilotní letouny a omezovala se pouze na využití cílových balonů, které je ve srovnání s nimi statičtější.

Vojenský opravárenský podnik VOP CZ, konkrétně jeho pracoviště ve Slavičíně (dříve VTÚVM) je v rámci naší armády garantem v oblasti bezpečnosti a využívání vojenských střelnic. Proto se stalo řešitelem úkolu, který zadala sekce vyzbrojování Ministerstva obrany, a jenž vedl k i vývoji prozatím funkčních demonstrátorů cílových, případně výcvikových a cílových bezpilotních letounů. Při jejich použití by se náklady na jedno odpálení řízené střely na pohyblivý cíl dostalo na úroveň statisíců korun, tedy o jeden až dva řády ve srovnání se střelbami v zahraničí. Zároveň by bylo eliminováno ohrožení oblastí mimo vojenský výcvikový prostor a jeho střelnice.

Podle velitele celé akce, podplukovníka Jaroslava Daverného, velitele 252. protiletadlového raketového oddílu 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic se jednalo především o posouzení výsledků vývoje bezpilotních letounů, a zároveň schopností systému RBS-70 zachytit, sledovat a zasáhnout malý cíl. Požadavky Ministerstva obrany vůči řešitelům, konkrétně dvěma skupinám civilních firem byly tvrdé. Avšak právě jejich maximalizace vede ke zjištění reálných možností.

Výsledkem vývoje je několik typů bezpilotních letounů, které se liší především pohonnou jednotkou a méně viditelnou avioniku, která zajišťuje kontrolu a řízení letu. Do jedné skupiny patří letouny s proudovým pohonem a do druhé levnější vrtulové typy poháněné elektromotory. V rámci zkoušek měly bezpilotní letouny prokázat schopnost úspěšně startovat a přistávat v doslova polních podmínkách, pohybovat se pomocí zabudovaného autopilota nad vykázaným prostorem a dále schopnost detekce a zaměření systémem RBS-70. Reálnou situaci přitvrdil fakt, že ostrou střelbu prováděli příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic, a to nejstarší verzí řízených střel, která má úzký úhel laserových paprsků pro zachycení cíle.

 Včasné zjištění i menších problémů při prvních testech zcela nových funkčních demonstrátorů bezpilotních letounů v rámci reálného nasazení je důležité k správnému posouzení pokročilosti vývojových prací zadavatelem a zároveň vytváří vodítko pro další práci konstruktérů. Každý nový poznatek získaný při vysoce reálném cvičení má navíc značnou hodnotu z hlediska připravenosti vojáků k řešení širšího spektra nestandardních situací v budoucnosti. Důležité je, že se podařilo i starší verzí řízené střely úspěšně zasáhnout jeden z funkčních demonstrátorů. V rámci programu protiletadlovci sestřelili rovněž dva cílové balóny.

text: ing. Martin KOLLER  AREPORT

     kamera: Jan Kouba