Jdi na obsah Jdi na menu
 


IMZ-ŽELEZNÁ RUDA 2011

Záchrana ze vzduchu

Těžce zraněný lyžař a navíc v lesnatém terénu. Sanitka nemá šanci. Jedinou možností je záchrana ze vzduchu. Na místo je povolán vrtulník z líňského Centra letecké záchranné služby Armády ČR.

O pár minut později již „nulasedmsetpatnáctka“ visí nad inkriminovaným místem a z jeho paluby se na laně spouštějí záchranáři. Podobnou akci lze 16. a 17. února v okolí Železné Rudy spatřit opakovaně. Jedná se totiž o instruktážně metodické zaměstnání pilotů kbelské 243. vrtulníkové letky s příslušníky Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje a Horské služby Šumava.

„Letová činnost posádek je zaměřena na obnovu návyků a připomenutí si specifik zásahu v horském prostředí. Během dvou dnů se zde vystřídalo dvanáct kapitánů vrtulníku W-3A Sokol,“ upřesňuje major Jan Herzig, který při cvičení na Šumavě, společně s majorem Petrem Smikem, létal jako instruktor.

I přes nepříznivé klimatické podmínky se stanovené úkoly podařilo splnit. Přes den se nacvičovala záchrana zraněné osoby z těžko přístupného terénu a v noci evakuace osob z lanovky na Špičák. Jak se shodli všichni přítomní, „iemzet“ přispělo ke sladění vzájemných postupů pro případnou záchrannou akci.
 

autor textu: Mgr. Pavel Lang Areport, www.army.cz