Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cvičení leteckých záchranářů na Šumavě

Cvičení leteckých záchranářů na Šumavě.

Při záchraně lidského života hraje čas důležitou roli. A proto i takoví profesionálové, jakými jsou záchranáři z 243. vrtulníkové letky, musí stále cvičit a zdokonalovat se. Zimní prostředí Šumavy je přímo ideálním místem k nácviku nouzových záchranných situací.

Planina nedaleko Špičáku se stává krátkodobým domovem pro posádku vrtulníku W-3A Sokol s nepřehlédnutelným nápisem Search and Rescue – SAR a číslem 0716. Záchranáři zde cvičí slaňování z vrtulníku, přesné visení na místě, záchranné práce na lanovce, ale i spolupráci jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému. Tu si koneckonců pochvalují jak vojáci, tak členové Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

Nadrotmistr Aleš Vranovský, instruktor SAR z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely byl s průběhem cvičení maximálně spokojený, jednotlivé složky IZS se podle něj skvěle doplňují. „Součinnost je výborná, s kluky spolupracujeme víc než patnáct let, jsme sehraní, navíc za ta léta to zde funguje i na bázi kamarádství,“ říká s úsměvem.

I podplukovník Peter Smik, velitel 243. vrtulníkové letky, který se do výcviku rovněž zapojil, byl s průběhem velice spokojený. Podle jeho slov se cvičení v zimě vyznačuje jinými specifiky než během letní fáze cvičení. „Výkon motoru je trochu omezený, protože cvičíme ve vyšších nadmořských výškách. Dále je zde sníh, který vytváří náročné, prašné prostředí. To vše klade zvýšené nároky na techniku pilotáže, ale na to jsme zde všichni cvičení.“

  • Evakuace a záchrana osob z těžko přístupného zasněženého terénu připadá v úvahu v situaci, kdy osoba při turistickém nebo sportovním vyžití ztratí orientaci, popřípadě vlivem nepříznivého počasí zabloudí nebo utrpí úraz. V rozsáhlém, nepřehledném a mnohdy v nepřístupném terénu si může záchranná akce vyžádat nasazení velkého počtu sil a prostředků. Obtížně přístupný terén a extrémní povětrnostní podmínky velmi ztěžují pozemním silám pátrání často s velkou časovou prodlevou nebo je pozemní zásah přímo znemožněn. Vrtulník společně s leteckými záchranáři vypátrá pohřešovanou (zraněnou) osobu pomocí dostupných prostředků a záchranářských postupů (slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb) a dotyčnou osobu zachrání.

           text: Michal Voska časopis A report

       kamera: Jan Kouba