Jdi na obsah Jdi na menu

Smuteční průvod s ostatky prezidenta Václava Havla

21. prosince 2011
Černý vůz s rakví vyjel z bývalého kostela svaté Anny krátce po osmé. Ve smutečním průvodu ho následovaly tisíce lidí. Dvacet minut po deváté hodině ranní zaplnily Hradčanské náměstí smuteční tóny Ústřední hudby Armády České republiky. V té době již ostatky bývalého prezidenta ČR Václava Havla dorazily do kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici. Samotný smuteční akt začal přesně v deset hodin. Zhruba deset tisíc občanů se na Hradčanské náměstí se přišlo rozloučit s prvním polistopadovým a prvním českým prezidentem.
V okamžiku, kdy přihlížející diváky míjela lafeta historické houfnice s ostatky prezidenta tažená šestispřežím kladrubských vraníků, ozval se spontánní potlesk.
Historická lafeta byla použita v září 1937 při Masarykově pohřbu. Vyrobila ji plzeňská Škodovka v roce 1921. Ve dvacátých letech minulého století se stala součástí výzbroje 8. dělostřeleckého pluku v Opavě. Později byla uložena v zálohách Zemské zbrojnice v Praze. Po Masarykově pohřbu ji získal Památník osvobození. V posledních letech se nacházela v našem muzeu v Lešanech.